חיסכון סולידי, הכירו את A.D.R, החברה ששינתה את עולם ההשקעות

 

אם תשאלו משקיע נבון מה החלום הכי גדול שלו, הוא ישיב לכם שהוא היה רוצה למצוא אפיק השקעה מעניינת וסולידית. הבעיה היא שהחלום הזה נחשב לרוב לקשה להשגה. השקעה מגיעה בדרך כלל עם סיכונים גבוהים. מי שמחפש השקעה סולידית, נדרש לוותר על האפשרות לתמורה פנטסטית ולהסתפק בתמורות צנועות.

זה בכל מקרה היה המצב עד לפני מספר שנים. אבל אז נכנסה לשוק חברת ההשקעות חברת א.ד.ר. יזמות ופיננסים ושינתה את המפה. ב- A.D.R, חברת השקעות המתמחה בהשקעה בפוליסות ביטוח חיים, מציעים למשקיעים חבילה מנצחת: גם השקעה סולידית, וגם סיכוים לקבלת דמי ביטוח בסוף תקופה מוסכמת.

השקעה סולידית עם פדיון ידוע מראש היא לא רק עניין למשקיעים מקצועיים. החלום של כל אב חרדי שמחתן ילדים הוא למצוא פתרון שיאפשר לו להשקיע מעט יחסית, ולהרוויח הרבה מבלי לסכן את הקרן. השאלה היחידה שצצה למשמע הבטחה כזו, היא האם מדובר במשהו רציני או במקסם שווא נוסף מהסוג שפוקד אותנו לעשרות ולמאות בשנים האחרונות.  בשאלה הזו נתקלים אנשי A.D.R השכם והערב, ובצדק. עולם ההשקעות כבר ידע בעבר עשרות יוזמות מבריקות שהסתיימו בפחי נפש. כמה מהיוזמות הללו התבססו על אותו תחום התמחות של A.D.R – השקעה בפוליסות ביטוח חיים. מי אמר שהפעם זה שונה?

 

פדיון ידוע מראש 

את השאלות הללו הפנינו לר' אשר רוט ולר' יהוידע שטרנהל, אנשי הנהלת חברת א.ד.ר. יזמות ופיננסים, מיד עם תחילת השיחה שקיימנו לקראת צאת הגיליון הנוכחי. מהחיוך שקיבלנו בתגובה הבנו שאנו לא הראשונים ששואלים את השאלה הזו. אחרי שעה של שיחה הבנו גם שלאנשי שיחנו יש תשובות טובות מאד לכל השאלות, גם הספקניות ביותר.

ההשקעה בביטוחי חיים אינה תופעה חדשה ולא מוכרת. בספרות השו"ת קיימים דיונים בנושא שהתעוררו לפני קרוב למאה שנה, מה שמעיד על כך שיהודים חכמים שידעו תמיד למצוא אפיקי השקעה ייחודיים הכירו את הפוטנציאל בתחום ביטוחי החיים כבר לפני שנים רבות. אבל כל מי שהתמחה בתחום ידע גם שכדי לצאת עם רווחים חייבים לקחת בחשבון גם סיכונים אפשריים, ובהם גם האפשרות לאבד את כספי ההשקעה.

אז איך זה בדיוק עובד? כדי לענות על השאלה הזו הבה נערוך לכם היכרות קצרה עם פלוני העונה לשם הבדוי מייקל, המתגורר במונטנה שבארה"ב. מייקל שלנו, קשיש חביב שידע בעבר ימים טובים יותר מבחינה פיננסית, מתקשה בימים אלה להתנהל מבחינה כלכלית אחרי שאיבד את הונו במשבר הכלכלי האחרון. אם לא די בכך, חלה מייקל במחלה קשה וחשוכת מרפא שהטיפולים שהיא מחייבת רוקנו גם את החסכונות הנכבדים שחסך ליום סגריר.

מזכרת אחת נותרה לו למייקל מהימים הטובים: פוליסת ביטוח חיים יקרה למדי, שהתנאים בה קובעים שביום שהוא ימות מכל סיבה שהיא יזכו יורשיו לקבל לא פחות מחמישה מיליון דולר. תמורת הביטוח הזה, משלם מייקל מדי חודש סכום לא מבוטל של 13,281 שקל לחודש. מדובר בסכום שנחשב עבורו לכסף קטן בימים הטובים, אבל במצבו הנוכחי מדובר במשימה בלתי אפשרית.

מדי חודש בחודשו "קורע" מייקל מיודענו את עצמו ומגייס את הפרמיה החודשית עבור פוליסת הביטוח, בידיעה שאם יפסיק לשלם אפילו לחודש אחד – הפוליסה תפקע וכל הכסף שהשקיע בה במהלך השנים יירד לטמיון. אבל ככל שהתשלום החודשי הופך קשה יותר, מייקל מוצא את עצמו מהרהר מחדש על כל העסקה. לפתע הוא מבין שלמרות שהשם שלה הוא "ביטוח חיים", מדובר בעצם בביטוח מוות. המוות שלו עצמו.

"לשם מה עלי לשלם מדי חודש סכום עצום כזה, אם בסופו של דבר אני עצמי בכל מקרה לא אראה פרוטה מהכסף?", הוא שואל את עצמו. אז נכון שכשהוא חתם על הפוליסה בימיו הטובים הוא חשב על ילדיו שיקבלו בונוס לא מבוטל אחרי שאביהם ילך לעולמו, ויזכרו אותו לטובה. אבל החישובים האלה היו יפים לימים בהם הפרוטה היתה מצויה בכיסו בשפע. כעת, החישוב הזה נראה כמו טעות יקרה מדי.

 

פתרון במצב בלתי אפשרי

היינו מותירים את מייקל ואת מחשבותיו העגומות לנפשם, אלא שבדיוק בשלב הזה נכנסת לתמונה חברת ההשקעות A.D.R. הפתרון שהיא מציעה יאפשר למייקל להיחלץ ממצבו הבלתי אפשרי, תוך שהוא מניב למשקיעי  A.D.R  תמורה הגונה . A.D.R מציעה למייקל הצעה פשוטה: תמכור לנו עכשיו את הפוליסה שלך תמורת סכום נאה במזומן, שיאפשר לך לחיות את שארית חייך בכבוד. מהיום והלאה אנחנו משלמים את הפרמיה החודשית. העול המעיק של התשלום החודשי יעבור אלינו, ואם לא די בכך, כשיגיע יומך וחברת הביטוח תידרש לשלם את הכסף, אנו נפריש ממנו נתח נכבד ליורשים שלך. הם אמנם לא יקבלו את הסכום המקורי של חמישה מיליון דולר, אבל מצד שני – כך תוכל להבטיח שהם יראו משהו מהכסף, בעוד במצבך הנוכחי קיים סיכוי לא מבוטל שכבר בחודש הבא לא תעמוד בתשלום החודשי, וכל הכסף שהשקעת בפוליסה יירד לטמיון.

את מייקל אנו לא מכירים באופן אישי, אבל אנו משוכנעים שאם מדובר באדם פיקח רוב הסיכויים הם שהוא יסכים להצעה. אם הוא יסכים, זה יעבוד כך: A.D.R תרכוש את הזכויות על פוליסת ביטוח החיים של מייקל, ותעביר לו בתמורה סכום של כ – 107,000 דולר במזומן. וכשמייקל יעזוב את העולם, חברת הביטוח תעביר ל- A.D.R חמישה מיליון דולר, כמתחייב מתנאי הפוליסה. מתוך הסכום הזה תעביר A.D.R ליורשיו של מייקל נתח של 1.6 מיליון דולר. בידי החברה יישארו 3.4 מיליון דולר.

מה שיעור הרווח בעסקה כזו? כדי לחשב זאת יש להפחית מהסכום הסופי של 3.4 מיליון דולר את הפרמיה החודשית ששולמה מיום רכישת הפוליסה מידיו של מייקל עד יום מותו. כל אחד מבין, שאם סך כל הפרמיות ששולמו לאורך התקופה מסתכם ביותר מ – 3.4 מיליון דולר הרי שמדובר בהשקעה כושלת. ויש עוד בעיה: פרמיה חודשית של למעלה מ – 13,000 דולר זו השקעה יקרה. קשה לעמוד בה לאורך זמן, ומדובר בסיכון שיש לקחת בחשבון.

כאן בדיוק נכנס לתמונה המרכיב המנצח באסטרטגיית ההשקעה של A.D.R. ב- A.D.R. שילבו יחד שני מודלים – מודל קבוצת הרכישה ומודל ההשקעה בפוליסות ביטוח. המודל המשולב אמון להגן על משקיעי החברה הן מהסיכון של פוליסה לא רווחית, והן מהסיכון של אי עמידה בתשלום הפרמיות הגבוהות.

 

אין "מעכער" בתמונה

מנהלי חברת א.ד.ר. כלכלה בטוחה בע"מ (A.D.R.) מבקשים שוב ושוב בשיחה עם 'המבשר' להדגיש: הם לא הראשונים שהמציאו את ההשקעה בפוליסות ביטוח חיים. הם גם לא הראשונים שחשבו על השקעה קבוצתית בפוליסות כאלה. אבל הם בהחלט הראשונים ששילבו בין השקעה קבוצתית לבין מודל איתור וניתוח פוליסות המבוסס על שיתוף פעולה עם גורמי המקצוע המובילים ביותר בתחום בישראל ובארה"ב.

"זה לא סוד", אומר לנו ר' אשר רוט. "במקרים קודמים בהם שווקו בציבור החרדי הצעות השקעה בפוליסות ביטוח חיים, אנשים הפסידו הרבה כסף. אנשים לא הבינו מה קרה להבטחות שהובטחו להם לתשואה. היום אנחנו יודעים להצביע על הכשלים שליוו את אותן השקעות, ולהסביר למשקיע הנבון מדוע ב-A.D.R. מדברים על רמה אחרת ושונה לחלוטין של אסטרטגיית השקעה ושל בטחונות".

קחו למשל את מודל ההשתתפות של חברי קבוצת הרכישה בפוליסת הביטוח: בעבר, משקיעי הפוליסות נאלצו לסמוך על המאכער התורן שיעביר מדי חודש את התשלום החודשי לחברת הביטוח. כידוע, אם מפספסים תשלום אחד ההשקעה כולה יורדת לטמיון. וזה בדיוק מה שקרה במקרים רבים. מארגן ההשקעה 'נתקע' חודש אחד בלי כסף, השתמש בכספי המשקיעים, פספס תשלומים לחברת הביטוח וקבר את כל ההשקעה.

תרחיש כזה לא יכול לקרות למשקיעי . A.D.R, מסיבה פשוטה: אין 'מאכער' בתמונה. כל שותף בקבוצת הרכישה רושם על שמו את החלק שלו בזכויות על הפוליסה, בצורה רשמית וחוקית. את התשלום החודשי הוא לא מעביר ל –  A.D.R, אלא לחשבון בנאמנות, שמקבל את הכסף בנאמנות ומעביר אותו ליעדו. המשקיע יכול לישון בשקט בידיעה שאין מצב בו הפוליסה שובקת חיים בגלל תשלום שהתפספס או מתווך שלקח לעצמו את הכסף. ב-  A.D.R., זה פשוט לא יכול לקרות.

כשל נוסף שהפיל יוזמות קודמות להשקעה קבוצתית בביטוחי חיים היה פרישה של חברים בקבוצה שלא עמדו בתשלומים. במקרה כזה, כל שאר המשקיעים נאלצו להפסיד את השקעתם בשל רשלנות של בודדים. גם הכשל הזה לא קיים במודל של A.D.R, מסיבה פשוטה: כל פוליסה מתחלקת למאה יחידות השקעה, כשמשקיע בודד אינו יכול לרכוש יותר מעשר יחידות בפוליסה אחת. כך, היכולת של חבר בקבוצה לפגוע בשאר החברים פוחתת משמעותית.

הפיזור למאה יחידות השקעה מהווה בשורה בפני עצמה למשקיעים מהסוג הפשוט, הורים שמעוניינים לחתן את ילדיהם בכבוד או סתם יהודים שמחפשים תכנית חיסכון סולידית עם סיכוי סביר ל'בונוס'. השקעה קבוצתית רחבה מאפשרת להם להשקיע באפיק שמניב לעיתים רבות תמורה נאה להשקעתם, וזאת בתמורה להשקעת סכום נמוך יחסית. אם שוק ביטוח החיים היה חסום בעבר בפני משקיעים כאלה, שלא יכלו להרשות לעצמם להתחייב על פרמיות של אלפי דולרים בחודש, באה A.D.R ומאפשרת להם להשקיע סכום קטן ולהיות שותפים להשקעה גדולה ומבטיחה במיוחד.

 

צוות מקצועי מהארץ ומארה"ב

אבל גולת הכותרת של אסטרטגיית ההשקעה של A.D.R היא ללא ספק שיטת האיתור והבחירה של הפוליסות, שנותנת סיכוי גבוה לרווחים גבוהים במיוחד. השיטה היא פרי שילוב מנצח בין צוות מקצועי בארה"ב לצוות מקצועי בישראל, שמעניק אופציה להשקעה בטוחה ותשואה גבוהה.

חברת א.ד.ר. כלכלה בטוחה בע"מ (A.D.R.) מוציאה פוליסות ביטוח לציבור רק אחרי שהפוליסה עברה בדיקה מקיפה ויסודית באמצעות חברת life settlements provider בארה"ב המתמחה בתחום, ואחרי בדיקה משפטית של משפטני החברה – משרד עוה"ד ג'וזף לייכטר בארה"ב ועו"ד משה רוט בישראל, המוודאים שאכן הפוליסה תקפה, מתקיימים בה כל התנאים המוצהרים, וכי היא בטוחה לקניה.

סוכני החברה בחו"ל מאתרים פוליסות ביטוח חיים ממבוטחים מבוגרים תושבי ארה"ב, שאינם יכולים להמשיך לשלם את הפרמיות החודשיות עבור הביטוח. הפסקת תשלום משמעותה איבוד ההשקעה רטרואקטיבית. הברירה היחידה שלהם היא למכור את הפוליסה לאדם או לגוף היכול לעמוד בתשלומי הפרמיה החודשית ובכך להציל את התשלומים שכבר הושקעו בפוליסה.

כשישבנו במשרדיה המהודרים של חברת A.D.R באחד ממגדלי המשרדים ברחוב כנפי נשרים בירושלים, לא יכולנו שלא להתרשם מתנופת העשייה המקצועית המלווה את פעילות החברה בדגש על תחום איתור וניתוח הפוליסות המוצעות למכירה. צוות המומחים של A.D.R, שמאחוריו עשרות שנות ניסיון מצטבר בתחום ביטוחי החיים, יודע לאתר בין מאות הצעות השקעה הזורמות אל שולחנו מדי חודש את הפוליסות בעלות הפוטנציאל המבטיח, ולפתוח במלאכת בדיקה דקדקנית של כל פוליסה כזו.

 

בדיקה ממוקדת

הבדיקה מתמקדת בפרטים המדויקים של המבוטח, הסיבות לכך שהוא מוציא למכירה את הפוליסה, מצבו הרפואי, תוחלת החיים שלו, ועוד פרטים רבים אחרים. במקביל, מתבצעת בדיקה משפטית מדוקדקת לכל פוליסה. פוליסות המגיעות ממדינות בארה"ב בהן מערכת החוקים מציבה סיכון אפשרי לשינוי עתידי שיפגע במשקיעים – יורדות במהירות מהשולחן. היועצים המשפטיים של החברה בודקים מול חברות הביטוח את כל התנאים והאותיות הקטנות, כדי למנוע הפתעות לא נעימות. רק פוליסות שעברו את כל שלבי הבחינה עוברות לשלב הבא בו הן הופכות למוצר השקעה המוצע למשקיעי החברה.

ומה לגבי היעד של אחוזי סיכון נמוכים ביותר? היעד הזה מושג בשל העובדה שמומחי הביטוח של  A.D.R משתמשים במודל השקעה מתוחכם במסגרתו הם מאתרים פוליסות שגם אחרי נטילת מרווח בטחון למקרה בו המבוטח יאריך ימים הרבה מעבר לתוחלת החיים שלו, תרחיש הנחשב לבלתי סביר לחלוטין, עדיין סכום הביטוח שישולם ביום מותו יותיר בידי המשקיעים רווח מינימלי. מיותר לציין שבתרחיש הסביר, בו המבוטח הולך לעולמו בהתאם לנתונים המקצועיים על מצבו, הפדיון יהיה גבוה.

"יש פוליסות ביטוח חיים שבהן אם המבוטח יחיה עד גיל 90 המשקיעים ירוויחו הון עתק, אך אם הוא יאריך ימים עוד חמש שנים הם יפסידו את כל ההשקעה. פוליסות כאלה קורצות למשקיעים רבים שלעיתים מוצאים את עצמם ללא כל תמורה להשקעה", מספר ר' אשר רוט. "אנחנו ב- A.D.R מתייחסים להשקעה בביטוחי חיים כתכנית חיסכון לכל דבר, ולכן מתרחקים מעסקאות כאלה. הפוליסות שאנו רוכשים למשקיעים לא כוללות סיכונים לאבדן ההשקעה. אנחנו מראש מחפשים את הפוליסות שמציעות פוטנציאל מבטיח, פרמיות נמוכות יחסית וסיכון נמוך. כך, המוצר שאנו מציעים בסופו של דבר הוא כזה שכל אחד יכול לרכוש ולדעת שביצע השקעה נבונה".

 

שקיפות מלאה

מה חושבים המשקיעים על חברת א.ד.ר. כלכלה בטוחה בע"מ (A.D.R.)? את התשובה לשאלה הזו אפשר ללמוד מכך שמאז החלה החברה לפעול שברו היקפי הפעילות שלה את הסטנדרטים המקובלים בתחום. מאות לקוחות הצטרפו לחברה. הרכב המשקיעים לו נחשפנו מורכב מצד אחד מאנשי עסקים בכירים ומבוססים הרוכשים את המספר המקסימלי של יחידות השקעה, ועד לאברכים ובעלי משפחות המחזיקים ביחידות השקעה בהתאם ליכולתם.

ב- A.D.R לא מסתפקים בקיים, וממשיכים כל העת בפיתוח אסטרטגיות השקעה חדשות שיאפשרו להציע למשקיעים מוצרים חדשים בעלי פוטנציאל גבוה. כשישבנו במשרדי החברה התבשרנו על עסקה 'טריה' במיוחד בה רכשה החברה במשולב שתי פוליסות של שני מבוטחים, במודל שמגדיל לאין ערוך את הסיכוי לצאת מהעסקה ברווח גבוה במיוחד. בשיחה עם מנהלי A.D.R הם מציגים בפנינו את פרטי העסקה החדשה שגובשה בתום דיונים ארוכים ופעילות מאומצת של גורמי המקצוע בארץ ובחו"ל, ומסבירים לנו בפרטי פרטים על הסיכויים ועל התרחישים השונים שמציעה העסקה.

"אחד מסודות ההצלחה שלנו הוא השקיפות המלאה שאנו מספקים למשקיעים", מסביר לנו ר' יהוידע שטרנהל בתום השיחה. "את הנתונים שהצגנו לך בשיחה אנו מציגים בפני כל משקיע שמתעניין בהשקעה בביטוחי חיים. אין אצלנו אותיות קטנות או מונחים מקצועיים לא מובנים. כל משקיע שיגיע לכאן או ייצור קשר עם אחד מנציגינו הפזורים בכל רחבי הארץ, יקבל את כל הנתונים ויוכל להתרשם מקרוב מהליווי המשפטי. אנו אומרים לאנשים: בואו תבדקו אותנו, ואחר כך תקבלו החלטה. אנו משוכנעים שאחרי שהם יבדקו אותנו לעומק הם יידעו לקבל את ההחלטה הנכונה".

כתב:  א. בן פורת.

התפרסם בעיתון המבשר, חג הסוכות, תשע"ה